تاثیر فناوری در زندگی روزمره

ساخت ابزار و دستیابی به فناوری های نوین همیشه همراه با نقاط مثبت و منفعت میباشد اما تاثیر این پیشرفتها در مقیاس کلان تاثیراتی روی نحوه زندگی و تعاملات و حتی روحیات و اخلاق انسانها میگذارد که در این مورد میخواهیم نکاتی را مطرح کنیم:

سبک زندگی در دستان فناوری:

ما ناچار هستیم فناوریهای موجود در جهان و تاثیرات آن را در زندگی خود بپذیریم و تا حد امکان مزایای فناوریها را در زندگی خود به کار ببریم

در حقیقت ما باید رفتار و روش زندگی خود را بر پایه دانش نوین در عصر خود تطبیق دهیم و این مستلزم تغییراتی در سبک زندگی ما میباشد

اما این تغییرات سبک زندگی که پس از استفاده از فناوری‌ها به وجود می اید چیست؟

فناوری تأثیرات مثبت و منفی زیادی در زندگی روزمره‌ی ما دارد. امروزه به ظاهر زندگی بیش از پیش اهمیت می‌دهیم. در شرایط مختلف و به طرز دیوانه‌وار و گاه خطرناکی به عکس گرفتن و ذخیره‌ی سلفی‌هایمان مشغول می‌شویم. خریدهایمان را به طور آنلاین انجام می‌دهیم و از ابزارهای مقایسه‌ی قیمت‌ها برای یافتن کالاهای مورد نظرمان استفاده می‌کنیم.

شاید در سالیان پیش، موضوع اینترنت اشیاء به موضوعی عجیب در بین ما مطرح میشد اما امروز به اصطلاحی رایج تبدیل شده است و بیش از پیش شاهد دستگاه‌هایی هستیم که به اینترنت متصل می‌شوند. زندگی ما شلوغ‌تر از پیش شده است. 30 سال پیش افراد وقت بیشتری برای خانواده و دوستان‌شان داشتند. افراد آن زمان از زندگی واقعی در زمان حال خود لذت می‌بردند و در عین حال بیشتر درگیر احساسات خود، خانواده و دوستانشان بودند و به طبیعت و انسانیت اهمیت بیشتری می‌دادند.

نشریات فیزیکی

ما از دنیای کاغذی و نشریات فیزیکی تا حدود زیادی فاصله گرفته ایم و امروزه ما به تمام این موضوعات در شبکه‌های اجتماعی اهمیت می‌دهیم اما درگیری احساساتی کمتری با این موضوعات داریم. اینجا است که می‌توان اثرات فناوری را ببینیم. اهمیت دادن ما به موضوعی خاص به یک لایک یا نظر منتهی می‌شود و سپس به سرعت مطالب و موضوعات جدیدی جایگزین آن می‌شوند. این یکی از تغییرات فناوری است که خوب یا بد بودن آن به خودمان بستگی دارد و اینکه چطور بتوانیم از این ابزارها برای بهبود زندگی‌مان و نزدیک شدن به افراد مهم زندگی‌مان استفاده کنیم.

فناوری و سلامتی:

تاثیر فناوری در جنبه های دیگر نیز خود را نشان میدهد از جمله در حوزه سلامت!

باید در نظر داشت که فناوری به زندگی ما سرعت بخشیده است اما شاهد کاهش کیفیت زندگی در بسیاری از جنبه‌ها هستیم. امروزه فناوری‌های بسیار بیشتری نسبت به گذشته برای حفظ سلامتی‌مان در اختیار داریم اما می‌توان یکی از دلایل کاهش سلامتی و نیاز به فناوری‌های سلامتی را همین پیشرفت‌های فناوری دانست.

در سالیان گذشته افراد تجهیزات الکتریکی کمتری در اختیار داشتند و معمولاً کارها به فعالیت فیزیکی نیاز داشت. افرادی که در چنین کارهایی مشغول به فعالیت بودند معمولاً سالم‌تر بودند و از بسیاری از جنبه‌ها از فیتنس‌کاران امروزی وضعیت بهتری داشتند. آن‌ها بدون استفاده از فناوری زندگی سالم‌تری داشتند و گرچه امید به زندگی پایین‌تر بود اما می‌توان گفت که از کیفیت زندگی بیشتری برخوردار بودند.

تغییر در ماهیت اعتیاد:

با رشد فناوری شاهد تغییراتی در عادت‌هایمان هستیم اما این تغییرات گاهی عمق زیادی به خود گرفته و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد و به خصوص می‌توانیم این موضوع را در کودکان و نوجوانان مشاهد کنیم، تغییراتی که مواجهه با آن برای بسیاری از والدین سخت است. بیشتر کودکان و نوجوانان به اینترنت اعتیاد دارند، برای آن‌ها اینترنت یک اسباب‌بازی است. استفاده‌ی فراگیر از اینترنت می‌تواند اتفاق خوبی باشد اما ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی در رشد توانایی‌های ذهنی و خلاقانه‌ی کودکان و نوجوانان شود.

سایه سنگین فناوری در روابط انسانها:

امروزه موبایل، اینترنت، کامپیوتر و شبکه‌های اجتماعی، ابزارهای تماس و کنفرانس تصویری و اپلیکیشن‌های موبایل را در اختیار داریم تا بتوانیم با هر فردی از هر کجای جهان ارتباط داشته باشیم. در گذشته چنین امکانی وجود نداشت. مزیت این شیوه‌ی ارتباطی جدید این است که می‌توانیم به شیوه‌ای آسان و سریع با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

در روزگاری نه چندان دور باید روزها منتظر می‌ماندیم تا نامه‌ای که ارسال کرده‌ایم به مقصد برسد یا اینکه نامه‌ای را که در انتظار آن هستیم دریافت کنیم. این نامه می‌توانست یک متن شخصی، موارد مالیاتی، کارت دعوت یا هر چیز دیگری باشد. اما امروزه با وجود فناوری‌هایی مانند ایمیل می‌توانیم این کارها را با سرعت بسیار بیشتری انجام دهیم. می‌توانید با استفاده از گوشی موبایل‌تان هر یک از این کارها را انجام دهید و هیچ کس هم نمی‌تواند جلوی این پیشرفت فناوری را بگیرد.

سایه فناوری بر آموزش:

همانطور که میدانید فناوری باعث تغییر شیوه‌های آموزشی و یادگیری شده است.

سرعت دسترسی به اطلاعات در عصر ما قابل قیاس با سالهای قبل نیست و این سرعت به طور پیوسته در حال افزایش است.

ما در گذشته نمی‌توانستیم با این سرعت و انعطاف‌پذیری داده، اطلاعات و دانش کسب کنیم. مدرسه‌هایمان فاصله‌ی زیادی از خانه داشت و علاقه‌ی زیادی هم به حضور در کلاس‌هایش نداشتیم.

در دنیای امروز به دلیل وجود فناوری‌های جدید، مدارس آنلاین را در اختیار داریم. هر کسی می‌تواند با استفاده از یک کامپیوتر و اینترنت یک مدرک آنلاین بگیرد. دوره‌های آنلاین مختلفی وجود دارد که مناسب افرادی از سطوح مختلف است و می‌توانید محتواهای مختلفی را در این دوره‌ها دریافت کنید. چنین تغییری را می‌توان به عنوان یک تغییر مثبت در فضای آموزشی محسوب کرد. حتی پس از پیشرفت‌های زیاد یادگیری ماشین نیز می‌توانیم انتظار داشته باشیم ربات‌ها و ماشین‌ها در آموزش انسان‌ها نقش بزرگی ایفا کنند.

سخن آخر:

ابعاد تاثیر فناوری بر زندگی بشر بسیار عمیق و گسترده است و صحبت کردن درباره زوایای مختلف این تاثیرات خارج از یک بحث یا یک مقاله است با این حال در این مقاله سعی بر این بود تا گوشه ای از تاثیرات فناوری را مرور کنیم.

درباره‌ی iymazonAdmin

همچنین ببینید

تقابل هوآوی و گوگل

تقابل هوآوی و گوگل

تقابل هوآوی و گوگل نزاعی که آیا گریبان گیر کاربران گوشی های همراه می شود! …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *