مد دختران – Girls’ Dresses (بخش اول)

مد دختران یا نوع پوشش آن ها از قدیم تا به حال

دختران و بانوان ایران زمین از زمان های دور تا به کنون نجیب و زیبا بوده اند. همانطور که در کتیبه و سنگ نوشته ها تخت جمشید که مربوط به حدود ۲۵۰۰ سال پیش است بانوان دارای حجاب و پوشش بوده اند. منظور از حجاب پارچه ای است که به صورت کامل روی سر انداخته میشد و دست ها تا مچ پوشیده بوده اند.

این پوشش نه تنها برای بانوان بلکه برای آقایان نیز بوده است!

اما این مقاله قرار نیست به حجاب بپردازد! ما قرار است نوع پوشش بانوان ایرانی از دیر باز تا به امروز را بررسی کنیم!

در گذشته مثل امروز مردم آنچنان به پوشش خود زیاد توجه نمیکردند و درگیر مدگرایی نبودند. بلکه آن ها فقط به دنبال پوشیده بودن بدن خود بودند! مثلا در زمانی های غار نشینی انسان های اولیه که صنعت ریسندگی و … وجود نداشت تنها از برگ درختان استفاده میکردند یا از پوست شکاری که میکردند برای خود پوششی را برای خود انتخاب میکردند!

با پیشرفت علم انسان ها و گذر زمان بجای استفاده از برگ درختان از پوست حیوانات استفاده میکردند. باگذر زمان و متوجه شدن انسان از اینکه میتوانند از پشم و موی دام برای خود البسه و پارچه تهیه کنند توانستند برای خود لباسهایی را تهیه کنند!

حال که چطور به فکر ریسندگی از گیاه پنبه و پیله کرم ابریشم رسیدند خداداند. به هرحال یک تاریخچه کوتاه و گذرایی برای مبحث مد یا نوع پوشش در گذشته تقدیمان شد.

از زمان دور خارج شویم و به دوران معاصر برسیم:

پوشش مردان در زمان قاجار چگونه بود؟
یکی از امتیازات فرهنگی ایران بر سایر جوامع، بی شک نوع پوشش مردم در طول زمان بوده است به نحوی که گاه این امر تعجب سیاحان خارجی را بر انگیخته است.

در طول دوران حکومت 50 ساله ناصر الدین شاه قاجار بر ایران، یکی از امور بسیار مهم در نزد اقشار جامعه، نوع پوشش و متعلقات آن بوده است، به نحوی که کلاه، کفش، جوراب، شلوار، شال، کمربند، جبه، قبا، عبا و عمامه و پوستین از جمله عناصر پوشاکی مردان  دوره قاجار محسوب می شده است.

 

در عصر قاجار، شیوه ی پوشش زنان در محیط خانه و بیرون از آن، متفاوت بود.لباس بیرونی خانم ها، چادر یک شکل و همانندی بود که سر تا پای زنان را کاملاً می پوشاند و معمولاً از پارچه های ابریشمی، پشمی، تافته و اطلس بود که به رنگهای سیاه، آبی پررنگ و آبی نیلی تهیه می شد.

عموم زنان دیگراز پارچه های نخی راه راه یا گلدار استفاده می کردند که با دو شیوه ی دوخت از هم شناخته می شدند.

زنان قاجار

بر روی این چادرها روبندی به منظور پوشاندن چهره استفاده می شد که پارچه های چهارگوش و یا مستطیل شکل بود و قسمت پوشش چشم ها را توردوزی کرده بودند. این روبنده توسط قلاب هایی به پشت سر بسته می شد. چگونگی شکل و نوع این قلاب ها مشخص کننده ی طبقه ی اجتماعی فرد بود.

پوشش در دوره پهلوی:

پوشاك ایرانی ها طی سالهای اولیه ی سلسله ی پهلوی، به طور كلی شبیه پوشاک دوره قاجار بود كه اختلاف میان اقوام، روستاها، مناطق و نیز طبقات اجتماعی را منعكس می ساخت.

در اواخر قرن نوزدهم میلادی تلاش های شایانی جهت تغییر پوشش از سوی مقامات حكومتی صورت گرفت. به خصوص پس از انقلاب مشروطه كه بسیاری از مردان به خارج سفر كرده بودند. پوشش اروپایی و پوشیدن كت و شلوار، پاپیون و كراوات را پذیرا شدند.

بیشتر این مردان در پایتخت و تعدادی در شهرهای بزرگ در شمال و شمال غربی زندگی می كردند و گروه بزرگی را تشكیل نمی دادند.

در خرداد الی تیر 1313 رضا شاه از تركیه دیدن کرد که او در آنجا خیلی تحت تاثیر برنامه های كمال آتاتورك برای مدرنیزه كردن قرار گرفت. او مصمّم شد كه ایرانی ها هم چون اروپایی ها لباس بپوشند.

رضا شاه در تركیه دستوری خطاب به نخست و زیر وقت صادر كرد كه اجبار می كرد از آن پس تمام كارگران ایرانی كلاه های لبه دار به سبك اروپایی بر سر بگذارند و توجیه او این بود كه لبه ی پهن كلاه، كارگرانی كه در هوای آزاد كار می كردند از آفتاب سوختگی حفظ می كند.

خرید انواع البسه از آی مازون

ادامه مقاله را در بخش دوم دنبال کنید…

 

درباره‌ی iymazonAdmin

همچنین ببینید

خرید از آمازون

خرید انواع رژلب از آمازون

رژلب های زیادی در بازار وجود دارند که می توانند برای کیف آرایش شما کافی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *