انواع قهوه و خرید آن

راهنمای کامل آشنایی با انواع قهوه و خرید آن

اگر شما هم جزو آن افرادی باشید که دغدغه زیادی برای شناخت انواع قهوه دارند و به دنبال اطلاعات کاملی برای خرید قهوه می گردند. در این مقاله سعی کردیم  یک  راهنمای خرید قهوه  مختصر و مفید برای شما تهیه کنیم.

انواع قهوه  از نظر دانه

ماده‌ی اصلی و پایه‌‌ ای تمام انواع قهوه همان دانه‌‌‌های قهوه‌ایِ خوش‌عطری هستند که همه‌ مان می‌شناسیم ، گیاه قهوه نژاد های مختلفی دارد ، در این بخش شما را با این نژاد ها بیشتر آشنا می‌کنیم.

قهوه عربیکا

دانه‌های نژاد عربیکا که بیشترین میزان تولید قهوه را در جهان به خود اختصاص داده‌اند، نسبت به انواع دیگر گران‌تر و البته خوش‌طعم‌تر هستند. درخت‌های این نوع قهوه در ارتفاعات 800 تا 2000 متری از سطح زمین کاشته می‌شود و به همین دلیل به آن قهوه کوهی نیز گفته می‌شود.

دانه‌های قهوه عربیکا حدود یک و نیم درصد کافئین دارند که کمتر از نوع روبوستا است. با این حال، چربی و ترشی بیشتری دارند و همین ویژگی باعث می‌شود طعم دلنشین‌تری داشته باشند.

خرید قهوه و انواع آن
خرید قهوه و انواع آن

قهوه روبوستا

درخت‌های قهوه روبوستا در ارتفاعات پایین تا ارتفاع 800 یا 900 متری کاشته می‌شوند. این درخت‌ها ارتفاع بلندتر و مقاومت بیشتری نسبت به درخت‌های عربیکا دارند. این نوع قهوه در دنیا کمتر کاشته می‌شود چون طرفداران کمتری دارد زیرا میزان کافئین آن بالاست و در نتیجه طعم آن تلخ تر است.

اگر می‌خواهید انرژی بیشتری به ‌دست بیاورید، به سراغ روبوستا بروید. کافئین بالای این قهوه در تمام روز انرژی شما را حفظ می‌کند.

خرید قهوه و انواع آن
خرید قهوه و انواع آن

قهوه لیبریکا

دانه‌های لیبریکا کمتر از انواع دیگر کشت می‌شود و حتی اگر از طرفداران قهوه باشید، احتمالا آشنایی کمی با این نوع دارید. قهوه لیبریکا بومی مناطق مرکزی و غربی آفریقا است اما اکنون در آسیا و امریکا نیز کشت می‌شود. در حال حاضر قهوه لیبریکا یکی از تولیدات اصلی فیلیپین محسوب می‌شود

انواع قهوه بر اساس طرز تهیه

اصطلاحاتی همچون قهوه اسپرسو ، قهوه ترک و … در بین مردم ایران بسیار رایج است و بعضا فروشگاه های قهوه با این نام قهوه های خود را به مشتریان ارائه می‌کنند ، تصمیم گرفتیم ابهام زدایی انجام داده و برای شما بگوییم که قهوه های اسپرسو ، فرانسه و … نژادی از قهوه نیستند و صرفا نام طرز تهیه قهوه هستند اما به دلیل اینکه پر طرفدار هستند در بین مردم  به این صورت رواج یافته اند.

قهوه اسپرسو

خیلی از نوشیدنی‌های محبوب ما بر پایه اسپرسو تهیه می‌شوند اما خوردن یک شات خالص از آن کار هر کسی نیست! اسپرسو روش طرز تهیه قهوه است که ایتالیایی‌ها آن را ابداع کرده‌اند و در آن مقدار کمی آب داغ را با فشار زیاد از بین دانه‌های آسیاب شده می‌گذرانند.

البته به این سادگی که به نظر می‌رسد نیست ، پیشنهاد ما این است که از دستگاه‌های تمام اتوماتیک برای این کار استفاده کنید. تلخ‌ترین و خالص‌ترین نوع قهوه را می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های اسپرسو ساز تهیه کنید. اگر قهوه‌خور حرفه‌ای نیستید با اسپرسو شروع نکنید.

بهتر است اول ذائقه‌ تان را با انواع ملایم‌تری مثل لاته، موکا یا آمریکانو آشنا کنید. این انواع از ترکیب یک شات اسپرسو با آب جوش یا شیر تهیه می‌شوند و غلظت کمتری دارند.

خرید قهوه و انواع آن
خرید قهوه و انواع آن

راهنمای خرید قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو، ترکیبی از هر دو دانه است. به این ترکیب می‌گوییم میکس.

مثلاً یک قهوه میکس 50-50، پنجاه درصدش عربیکاست و پنجاه درصدش روبوستا.

دانه‌های قهوه از نوع روبوستا کافئین بیشتری دارند، بنابراین اگر کافئین بالا می‌خواهید باید درصد روبوستا بیشتر از 50% باشد.

مثلاً کافئین قهوه‌ای که 70 درصد آن روبوستا باشد، خیلی بیشتر از قهوه‌ی 30 درصد روبوستا است.

آسیاب قهوه اسپرسو

پودر قهوه مناسب برای اسپرسو باید ریز باشد. مخصوصاً برای دستگاه اسپرسوساز.

اما برای موکاپات اگر کمی درشت‌تر باشد، بهتر است.

قیمت قهوه اسپرسو به درصد عربیکا و روبستا بستگی دارد.

هرچه درصد عربیکا بیشتر باشد، گران‌تر است. معنی دیگر این است که هرچه درصد روبوستا بیشتر باشد، قهوه ارزان‌تر است.

قهوه فرانسه

قهوه‌ای که با دستگاه‌های قهوه‌ساز قطره‌ای یا فرنچ پرس تهیه می‌شود، در ایران به نام قهوه فرانسه معروف شده است. در واقع در جاهای دیگر دنیا از این عنوان استفاده نمی‌کنند.

دانه قهوه‌ای که برای این مدل انتخاب می‌کنید به سلیقه خودتان بستگی دارد. درجه رست قهوه فرانسه باید به صورت مدیوم دارک باشد. درجه آسیاب کردن آن هم بستگی به دستگاهی که استفاده می‌کنید، دارد. در دستگاه‌های قطره‌ای هر چه دانه‌ها را بیشتر آسیاب کنید، قهوه غلیظ‌تر می‌شود.

خرید قهوه و انواع آن
خرید قهوه و انواع آن

راهنمای خرید قهوه فرانسه

میزان آسیاب قهوه فرانسه چقدر است؟

قهوه فرانسه را می‌توان با دو دستگاه درست کرد: فرنچ پرس و قهوه ساز برقی.

کلاً قهوه مناسب برای فرانسه باید درشت باشد.

اما پودر قهوه فرنچ پرس، درشت‌تر از قهوه ساز برقی است

قهوه ترک

خیلی‌ها بیشتر از عطر و طعم، وسایل و نحوه سرو قهوه ترک را دوست دارند! قهوه‌جوش‌های مسی کوچک، فنجان‌های کوچک زیبا و آب خنکی که قبل از قهوه باید بنوشید. برای تهیه قهوه ترک دانه‌ها را ملایم تفت می‌دهند و بسیار ریز آسیاب می‌کنند. نتیجه نهایی پودری به لطافت آرد می‌شود.

خرید قهوه و انواع آن
خرید قهوه و انواع آن

راهنمای خرید قهوه ترک

کافئین قهوه ترک

ترکیب دانه قهوه ترک از قبل مشخص است (معمولاً دانه‌های عربیکا استفاده می‌کنند).

بنابراین چندان در انتخاب نوع دانه و کم و زیاد کردن کافئین آن دستتان باز نیست.

در کل می‌توان گفت قهوه ترک موجود در بازار دارای کافئینی متوسط است. نه خیلی زیاد و نه خیلی کم.

بنابراین اگر دنبال قهوه پرکافئین هستید باید سراغ اسپرسو بروید.

آسیاب مناسب قهوه ترک چقدر است؟

پودر قهوه ترک، ریزترین پودر در بین همه قهوه‌ها است، مثل آرد می‌ماند.

البته خود تولیدکننده‌های قهوه، از قبل آسیاب کرده و بسته‌بندی می‌کنند. بنابراین همین که روی بسته قهوه نوشته باشد قهوه ترک کافی‌ است و شما نیازی نیست کاری انجام بدهید.

بلک کافی یا قهوه سیاه

قهوه‌ی سیاه با آسیاب کردن دانه‌های قهوه و غوطه‌ور کردن آن‌ها در آب داغ تهیه می‌شود. این قهوه به‌صورت گرم سرو می‌شود و می‌توانید آن را با نام کافه نوآ  هم بشناسید.

لاته

لاته یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هایی است که با قهوه آماده می‌شود. با یک شات اسپرسو، شیر بخارپز و کمی کف یک لاته‌ی خوشمزه را آماده می‌کنند. این نوشیدنی را می‌توانید به صورت ساده یا طعم‌دار بنوشید.

کاپوچینو

کاپوچینو در واقع لاته‌ای است که در آن نسبت کَف از شیر بخارپز بیشتر است. به‌علاوه، روی آن پودر کاکائو یا دارچین هم ریخته می‌شود.

آمریکانو

آمریکانو طعمی مشابه قهوه‌ی سیاه دارد. این نوشیدنی با یک شات اسپرسو که در آب داغ رقیق شده، تهیه می‌شود.

دوپیو

دوپیو با دو شات اسپرسو تهیه می‌شود و یک نوشیدنی عالی برای داشتن یک روز پرانرژی است.

کورتادو

کورتادو ترکیب یکسان و ملایمی از اسپرسو و شیر بخارپزِ گرم است.

رد آی

قهوه‌ی رِد آی می‌تواند درمان کننده هرگونه خستگی باشد. یک فنجان از این قهوه با یک شات اسپرسو حتما انرژی شما را دوچندان می‌کند.

گالائو

این نوشیدنی شبیه لاته و کاپوچینو است. تنها تفاوتی که گالائو با این دو دارد این است که مقدار کف شیرِ بیشتری دارد. بنابراین نسبت به لاته و کاپوچینو سبک‌تر است.

لانگو

لانگو با عصاره‌گیری طولانی‌مدت اسپرسو تهیه می‌شود. این نوشیدنی دارای کافئین بیشتری است.

ماکیاتو

ماکیاتو (Macchiato) یکی دیگر از نوشیدنی‌هایی است که بر پایه‌ی اسپرسو تهیه می‌شود. این نوشیدنی مقدار کف کمتری دارد و درواقع چیزی میان کاپوچینو و دوپیو است

موکا

اگر عاشق شکلات هستید، حتما شیفته‌ی موکا می‌شوید. موکا یک نوشیدنی شکلاتی بر پایه‌ی اسپرسو است و با اضافه کردن شیر بخارپز و کف تهیه می‌شود

برای انتخاب و خرید قهوه، فقط کافی است این دو حالت را مشخص کنید:

  • می‌دانم چه نوع قهوه‌ای می‌خواهم (اسپرسو، ترک، فرانسه…)
  • نمی‌دانم چه قهوه‌ای می‌خواهم

نحوه مصرف آن را در نظر بگیرید

قهوه عالی و بسیار خوب , طعم تلخ ملایمی دارد. شیر و شکر میتواند قهوه متوسط ​​را بهبود بخشد، اما حتی کرم قهوه به قهوه ی دارای کمترین امتیاز کمکی نمیکند.

قهوه­ ساز خوبی انتخاب کنید

بهترین قهوه ­سازها در طول دم کردن قهوه به 195 درجه تا 205 درجه فارنهایت می­رسند، درجه حرارت مورد نیاز برای دستیابی به بهترین خروجی از دانه ­ها و جلوگیری از دم شدن ضعیف یا تلخ همین درجه می­باشد.

آسیاب کردن را برای عطر و طعم تازه­ تر در نظر داشته باشید

حتی بهترین قهوه ی از قبل آسیاب شده در هنگام چشیدن، نمی­تواند بر کیفیت خوب قهوه تازه آسیاب شده غلبه کند.

شما میتوانید وسایل و تجهیزات خرید از قهوه را در سایت آمازون مشاهده نمایید و در آی مازون آمازون ایرانیان سفارش دهید. نحوه خرید از آمازون را میتوانید در این مقاله مشاهده کنید.

درباره‌ی iymazonAdmin

همچنین ببینید

خرید از سایت آمازون

خرید دوربین هوشمند از آمازون

امنیت یک حس بسیار مهم در زندگی هر انسان است. این حس به دنبال خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *