کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری

کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری را به اختصار برای شما بیان خواهیم کرد. بنیان‌گذار و مدیرعامل بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان یعنی آمازون ، خواندن این کتاب ها را به تمامی مدیران و بازرگانان جهان پیشنهاد می‌کند.

دلیل واضحی برای این موضوع وجود دارد: شرکتی که او را مولتی میلیاردر کرد در ابتدا به عنوان فروشگاه آنلاین کتاب شروع به فعالیت کرد. او همچنین شیوه انتشار و فروش کتاب ها را نیز تغییر داد، و در این راه کتابفروشی های کوچک بسیاری را از بین برد.

مؤسس و مدیرعامل وبسایت آمازون علاقه بسیار زیادی نیز به کتاب خواندن دارد، و این موضوع نقشی کلیدی در تبدیل کردن او به یک رهبر داشته است. برد استون نویسنده کتاب زندگینامه ای «فروشگاه همه چیز» توضیح می دهد که کتاب ها چگونه سبک رهبری و شیوه تفکر بزوس را شکل دادند.

در حقیقت بر اساس این کتاب، فهرستی از کتاب ها وجود دارد که کارکنان آمازون از آن به عنوان «فهرست مطالعه جف» یاد می کنند.

بازمانده روز، اثر کازوئو ایشی گورو

این کتاب که توسط نجف دریابندی به فارسی نیز ترجمه شده، داستان زندگی یک پیش‌خدمت انگلیسی است.

پیش‌خدمت در این داستان نماینده‌‌ی افرادی است که در پایین‌ترین سطوح ساختار قدرت قرار گرفته‌اند و بی‌آن‌که بتوانند تغییری جدی در شرایط به‌وجود بیاورند، می‌کوشند در حد توانایی خود، درست عمل کنند.

کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری
کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری

ساختن برای ماندن: عادات موفق شرکت‌های آینده نگر، اثر جیم کالینز

این کتاب معروف مدیریتی توضیح می دهد که چگونه شرکت هایی که به موفقیا می رسند محیطی ایجاد می کنند که در آن «کارکنانی شکوفا می شوند که مأموریت اصلی شرکت را پذیرا باشند.»

کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری
کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری

آفرینش: زندگی و چگونه آن را بسازیم، اثر استیو گرند

کتاب زندگی و روش ساختن آن توسط یک برنامه‌نویس نوشته شده است.کسی که در سال ۱۹۹۶ دست‌به‌کار شد تا یک‌تنه یک بازی زیبا و آموزنده به نام Creatures را بسازد. این بازی هنوز هم وجود دارد و هر از چند گاهی، مالکیت آن بین شرکت‌های مختلف دست‌به‌دست می‌شود و نسخه‌های جدیدی از آن بیرون می‌آید. البته هرگز بازاری جدی را به خود اختصاص نداده و بین عموم مردم شناخته نشده است.

پیچیدگی و سیستمهای پیچیده، تکامل سیستم‌ها در طول زمان و نیز مفاهیمی مانند هوش و آگاهی و Emergence، از جمله موضوعاتی هستند که در این کتاب مورد توجه قرار گرفته‌اند.

کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری
کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری

خوب به عالی: چرا برخی شرکت‌ ها اوج می‌ گیرند و بقیه این طور نیستند، اثر جیم کالینز

جیم کالینز در این کتاب، به ضرب‌المثل Good is the enemy of great اشاره دارد و تأکید می‌کند که راضی شدن به وضعیت خوب خطرناک‌ترین رضایت است؛ چرا که انگیزه‌ی تلاش برای رسیدن به وضعیت عالی را کاهش می‌دهد و از بین می‌برد.

بعضی شرکت‌ها از ابتدا وضعیتی نسبتاً بزرگ و عالی داشته‌اند (مثل کوکاکولا). اما شرکت‌هایی هم هستند که مدت‌ها خوب بوده‌اند و سپس به با مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و اقدام‌ها به سمت عالی شدن حرکت کرده‌اند.کتاب از خوب به عالی، این دسته از شرکت‌ها را مورد توجه و بررسی قرار می‌دهد.

کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری
کتاب های پیشنهادی جف بزوس در زمینه مدیریت و رهبری

چالش افراد مبتکر، اثر کلیتون کریستنسن

در این کتاب، کریستنسن اشاره می کند که شرکت ها با استقبال از نوآوری مخرب می توانند پیشرفت کنند.

مایکل بلومبرگ مؤسس و مدیرعامل شرکت بلومبرگ از این کتاب به عنوان «کتابی کاملاً درخشان» یاد کرده است. برد استون می نویسد: «این کتابی به شدت تأثیرگذار در زمینه کسب و کار است که آمازون بر اساس اصول آن عمل کرد و ساخت کیندل و سرویس وب آمازون را تسهیل کرد.

برخی شرکت ها نسبت به استفاده از تکنولوژی مخرب بی میل هستند چرا که ممکن است مشتریان را از صحنه دور کند و هسته اصلی کسب و کار آن ها را تضعیف کند، ولی کریستنسن معتقد است که نادیده گرفتن تخریب احتمالی می تواند هزینه های بیشتری به دنبال داشته باشد.

سام والتون: ساخت آمریکا، اثر سام والتون

ما در ایران، سام والتون را نسبت به سایر کارآفرین‌های بزرگ جهانی کمتر می‌شناسیم و بیشتر با او در حد بنیان‌گذار وال‌مارت آشنا هستیم.

اما می‌توان گفت سام والتون کسی بوده که صنعت خرده فروشی را در جهان متحول کرده و بسیاری از فعالان این حوزه، به صورت مستقیم یا باواسطه، او را الگوی کار خود قرار داده‌اند.

کتابِ ساخت آمریکا، داستان زندگی اوست و با توجه به این‌که خود جف بزوس هم در صنعت خرده فروشی فعال است، درک این‌که چرا کتاب والتون در فهرست کتاب‌های دوازده‌گانه‌ی بزوس قرار گرفته چندان دشوار نیست.

تفکر ناب: از بین بردن هدر رفتگی و ایجاد ثروت در شرکت شما، اثر جیمز ووماک و دانیل جونز

در این کتاب به این موضوع پرداخته می شود که چگونه شرکت های بزرگ آمریکایی، اروپایی و ژاپنی مجموعه ای از اصول «تفکر ناب» را به منظور کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری به کار گرفتند تا از بحران اقتصادی 1991 نجات پیدا کنند و در بقیه آن سال ها رشد کنند.

یادداشت هایی از رییس، اثر آلن گرینبرگ

ساختار کتاب یادداشت‌هایی از رئیس با بسیاری از کتاب‌های مدیریتی که دیده‌ایم تفاوت دارد. این کتاب شامل یادداشت هایی از رییس بانک سرمایه گذاری بیر استیرنز (Bear Stearns) که حالا دیگر وجود ندارد، به کارکنان است

وارن بافت در مقدمه‌ی این کتاب، به طرز شگفت‌انگیزی از گرین‌برگ تعریف کرده و گفته: “او تقریباً هر کاری را بهتر از من انجام می‌دهد؛ اما نباید فکر کنید اخلاقی دارد که اطرافیانش به خاطر این توانایی همه‌جانبه‌ی او، احساس حقارت و کوچکی کنند”.

انسان ماه افسانه ای، اثر فردریک پی. بروکس جونیور

آیا کتابی که درباره‌ی مهندسی نرم افزار در سال ۱۹۷۵ نوشته شده است، هنوز هم ارزش خواندن دارد.

یکی از مهم‌ترین درس‌های جف بزوس به عنوان کسی که از پیشتازان صنعت نرم‌افزار محسوب می‌شود این است که در استفاده از کتاب‌ها و مراجعه به آن‌ها به سال انتشار نگاه نمی‌کند.

فردریک بروکس علاوه بر جایگاه دانشگاهی، در شرکت IBM مدیر پروژه‌های متعددی بوده است و تجربیات و دیدگاه‌هایش را چنان زیبا و ارزشمند مطرح می‌کند که با وجود گذشتن چند دهه از نگارش کتاب (آن هم در چنین صنعتی با چنان شتابی) هم‌چنان کتابش خواندنی و آموزنده است.

هدف: فرایندی از بهبودهای مداوم، اثر الیاهو ام. گلدرت

این کتاب را می‌توان یک کتاب کلاسیک مدیریتی دانست.

گلدرت در این کتاب کوشیده با استفاده از داستان، برخی مفاهیم مدیریتی (و به طور خاص مدیریت عملیات) را به مخاطب خود بیاموزد و از این منظر، کتابی پیشگام محسوب می‌شود که الگوی نویسندگان دیگر نیز قرار گرفته است.

بازاریابی داده محور: 15 معیاری که هر کسی در بازاریابی باید بلد باشد، اثر مارک جفری

این کتاب، راهنمایی در مورد استفاده از داده ها به منظور اندازه گیری همه چیز از رضایت مشتری گرفته تا اثربخشی بازاریابی است.

کارمندان آمازون باید برای تمام اظهارات خود از داده ها استفاده کنند، و اگر داده های آن ها دارای ضعف باشد باید به آن اشاره کنند وگرنه همکارانشان این کار را خواهند کرد.

قوی سیاه، نوشته نسیم طالب

این نویسنده معتقد است که مردم به سختی الگوهای موجود در هرج و مرج را می بینند و نسبت به رویدادهای پیش بینی نشده ناآگاه باقی می مانند، که عواقب شدیدی را به دنبال دارد. برای جف بزوس، مهم ترین چیزی که یک کتاب می تواند ارائه دهد راه فرار است.

بزوس در مصاحبه ای با روزنامه واشینگتن پست گفته”نکته کلیدی در مورد کتاب ها این است که شما خود را در دنیای نویسنده گم می کنید.”

شما میتوانید کتاب هایی که در آمازون به فروش میرسد را در iymazon آمازون ایرانی جستجو کنید و آن ها را سفارش دهید. نحوه ثبت سفارش از آمازون در آی مازون در این قسمت برای شما گذاشته شده است.

درباره‌ی iymazonAdmin

همچنین ببینید

خرید از آمازون

خرید تجهیزات مخصوص بازی از آمازون

امروزه یکی از سرگرمی های اصلی بسیاری از افراد بازی های کامپیوتری هستند و حتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *